29 / 03 / 2023

sterlin

sterlin

İngiltere'de enflasyon, enerji ve gıda fiyatları liderliğinde yükselişini devam ettirerek eylül ayında yıllık bazda yüzde 10,1 ile son 40 yılın zirvesine çıktı. İşte detaylar…

Bu hafta piyasaları hangi veriler etkileyecek?

Bu hafta dolar, euro, sterlin, borsa ve altındaki hareketler üzerinde belirleyici olarak haftalık takvim belirlendi. ABD, İngiltere, Almanya'dan gelecek veriler küresel piyasalarda etkili olacak. Yurt içinde ise işsizlik, konut ve MB anketi belirleyici olacak.

S&P açıkladı! Sterlin yerin dibinde şimdi de resesyon!

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), İngiltere ekonomisinin bu yılın dördüncü çeyreğinde teknik bir resesyona girebileceğini açıkladı.

 Büyük yara alan sterlin bir ilki yaşıyor!

Bu hafta başının erken saatlerde, İngiliz sterlini, Birleşik Krallık'ın yeni maliye bakanı olan Kwasi Kwarteng’in, ülke ekonomisini canlandırma girişimi bir vergi indirimi paketini açıklamasının ardından dolar karşısında tarihi bir an yaşayarak, rekor bir seviye yaşadı.

Dolar/TL kurunda son dakika! Dolar, yatırımcısını güldürecek mi? Dolar analistlerinden yeni hafta tahminleri...

Dolar/TL kuru bu hafta içinde 18,76 TL seviyesine ulaşarak rekora ulaştı. Dolar kuru son dakika gelişmeleri yatırımcılar ve dolar almak isteyenler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Yastık altında dolar saklayanlar, yatırımını dolara yapanlar, doların ne kadar olacağını merak ediyor.

Dolar mı, Euro mu, yoksa Sterlin mi? Vatandaşlar bu sorunun yanıtını arıyor

Enflasyonla mücadele kapsamında çekilen faiz silahlarının gölgesinde şahinliğini sürdüren Fed, doların birçok ülke para birimi karşısında güçlenmesine neden oluyor.

Dolar düştü kim zarara uğradı? Dolar yükseldi kime yaradı?

Yatırımcı açısından bakıldığında dolar veya dolar bazlı tahvil yatırımı yapmayan herkes kayıplar yaşadı. Altın yüzde 8 değer kaybederken borsalarda yüzde 25'i bulan düşüşler yaşandı. Bütün bu iniş çıkışların herkese bir faturası da oldu.

Yatırımlık dolar saklayanlar acil baksın! Dolar/TL kurunda son durum! Dolar yeni hafta bu kadar olacak!

Enflasyonla mücadele kapsamında yapılan faiz müdahaleleri eşliğinde sivri hamlelerle Fed, doların birçok ülke para birimi karşısında güçlenmesine neden oluyor. Euro’nun dolar karşısında paritenin altına inmesinin peşinden şimdi de sterlin parite sınırına yaklaşmış durumda. Peki, yatırımcı ne yapacak

Sterlin yerin dibini boylarken, Başbakan Truss'tan flaş açıklama geldi!

İngiltere Başbakanı Liz Truss, hükümetin, hükümetin borçlanmasını artırdığı için piyasalarda strese neden olan yaklaşık 45 milyar sterlinlik vergi indirimlerini içeren "mini bütçe düzenlemesini" savundu.

Euro'yu tahtından eden dolar, sterline de acımadı! Dolarda son durak neresi!

Dolarda sular durulmuyor. Fed’in yaptığı her açıklama sonrası yeni bir rekora koşan doların geleceğini merak eden yatırımcılar için doların güncel durumunu ve analistlerin tahminlerini bir araya getirdik. İşte, bu hafta olan gelişmeler ve güncel dolar kuru…

IMF'den kritik açıklama! İngiltere'deki son gelişmeler takip altında!

Uluslararası Para Fonu, İngiltere'deki son ekonomik gelişimleri yakından takip ettiklerini ve yetkililerle beraber çalıştıklarını vurgulayarak, yüksek enflasyon göz önüne alındığında büyük ve hedefe yönelik olmayan mali paketleri önermediklerini duyurdu.

Acil faiz hamlesi için düğmeye basıldı

İngiltere’de yaşanan ekonomik sorunların de sterlinin dolar karşısında her geçen gün erimesinin ardından İngiltere Merkez Bankası'ndan acil bir faiz artışı kararı geleceğine ilişkin düğmeye basıldığı iddiaları ekonomi gündemini hareketlendirdi.

Bankalar ve Kapalıçarşı arasında fark açıldı. Birileri Kapalıçarşı'dan dolar mı topluyor?

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Remzi Özdemir, birilerinin piyasadan fiziki dolar toplamaya devam ettiğini ve bu nedenle bankalar ve Kapalıçarşı arasındaki makasın iyice açıldığını söyledi.

ABD devi krizin habercisini açıkladı. Piyasaları neler bekliyor?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli banka Morgan Stanley dolardaki son hareketliliğin hisse senetleri de dahil riskli varlıklar için büyük risk oluşturduğunu ve geçmişte dolarda yaşanan benzer hareketliliklerin finansal veya ekonomik krizlerle sonuçlandığını belirtti.

Sterlin dolar karşısında son 37 yılın en düşüğünde

İngiltere’de piyasa aktörleri daha fazla mali destek beklentileri nedeniyle İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) hızla artan enflasyonla mücadele etme hedefine şüpheyle yaklaşırken, tahviller düştü ve sterlin de 37 yılın yeni en düşük seviyesini gördü.

sterlin Haberi

sterlin

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıklamış olduğu verilerine göre, ülkede tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bu senenin eylül ayında senelik bazda bir önceki ayda kaydedilmiş olan yüzde 9,9 seviyesinden yüzde 10,1’e çıktı.

Enflasyonun son 40 senenin en yüksek seviyesinde olmuş olduğu ülkede, son 70 senenin içerisinde yüzde 10 seviyesinin üstü yalnız beş kez görüldü.

İngiltere’de enflasyonda çift hane son olarak 1982 senesinin şubat ayında yüzde 10,2 ile görülmüştü. Enflasyon bu senenin temmuz ayında yüzde 10,1 olarak kayıtlara girmişti.

Ülkede 1951-1952, 1973-1977, 1979-1982 yılları sırasında enflasyonda yüzde 10 seviyesinin üstü kaydedilirken ağustos ayında ise akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün sonrasında yüzde 9,9’a gerilemişti.

Enflasyon eylül ayında yüzde 10,1 ile tekrar çift haneye kadar çıktı. Verinin İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) yakın zamanlı yaklaşımını da etkilemesi beklenmekte.

BoE...