12 / 08 / 2022

Süreli kira sözleşmesi

Süreli kira sözleşmesi

Kira sözleşmeleri, karşılıklı borç yükleyen ve süreklilik arz eden bir sözleşme türü olarak karşımıza çıkıyor. Gayrimenkul kiralama süresince yerine getirilmesi gereken tüm yükümlülüklerin kira sözleşmelerinde belirtilmesi gerekiyor...

Kira sözleşmesinin süreli olması nedir?

Kira sözleşmelerinde süre, belirli süreli olabileceği gibi belirsiz süreli de olabiliyor. Kira sözleşmelerinde süreli süresiz ayrımı Borçlar Kanunu'nda açıklanıyor. Peki, kira sözleşmesinin süreli olması nedir?

Süreli kira sözleşmesinin yenilenmesi!

Kanunen kira sözleşmesi süreli olabileceği gibi süresiz (belirli olmayan bir süre) için de imzalanabiliyor. Peki süreli kira sözleşmesinin yenilenmesi mümkün müdür? Süreli kira sözleşmesi nasıl yenilenir?

Kira akdi çeşitleri nelerdir?

Kira akdi çeşitleri nelerdir? Kaç şekilde kira akdi sağlanabiliyor, diye soruyorsanız yanıtı için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Kira sözleşmesi bitince kiracı evi ne zaman tahliye etmeli?

Kira sözleşmesi belirli süreli yapılmış olsa dahi kira sözleşmesinin süresinin bitmesi durumunda kiracının evden çıkmasını istemek yeterli değildir. Peki, kira sözleşmesi bitince kiracı evi ne zaman tahliye etmeli? İşte tüm merak edilenler...

Kira sözleşmesi nasıl yapılır? İşte kira sözleşmesi örneği 2022!

Kira sözleşmesi belirli ve belirsiz süreli olarak yapılabilmektedir. Kira süresinin belirlenmediği durumlarda kira sözleşmesi belirsiz tarihli olarak sayılır. Peki, kira sözleşmesi nasıl yapılır? İşte kira sözleşmesi örneği 2022..

Bir yıldan kısa süreli kira sözleşmesi!

Kira sözleşmesi, taşınmaz malların kiraya verilmesi halinde mal sahibi ile kiracı arasında imzalanıyor. Peki, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmesi yapılabilir mi? Bir yıldan kısa süreli kira sözleşmesi nasıl yapılır?

Kısa süreli kira sözleşmesi olur mu?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme genellikle 1 senelik olarak yapılıyor. Peki, daha kısa süreli olarak kira sözleşmesi yapılabilir mi?

Belirsiz süreli kira sözleşmesi fesih bildirimi!

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı üstlendiği sözleşme oluyor. Kira sözleşmesi belirsiz süreli olarak yapılabiliyor. Peki, belirsiz süreli kira sözleşmesi fesih bild

Belirli süreli kira sözleşmesi nedir?

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Kanunen kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilir. Peki, belirli süreli kira sözleşmesi nedir?

Kira sözleşmesi sonunda tahliye!

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince; belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflar kira sözleşme dönemi sonunda sözleşmeyi feshedebilir mi? Kira sözleşmesi sonunda tahliye nasıl olur?

Kira sözleşmesi fesih bildirimi nasıl yapılır?

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile yapılan kira sözleşmesi, kanunda belirtilen fesih nedenlerinin doğması halinde sona eriyor. Peki, kira sözleşmesi fesih bildirimi nasıl yapılır? Fesih bildirimi ne zaman yapılır?

İşyeri kira sözleşmesi süresi!

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor. Peki, işyeri kira sözleşmesi süresi kaç sene olur?

Kira sözleşmesi için ne gerekir?

Kira sözleşmesi tarafların kira anlaşmaları için imzalanıyor. Kira anlaşmasının kağıt üzerinde yapılması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak sözleşmenin imzalanması ispat açısından faydalı oluyor. Peki, kira sözleşmesi için ne gerekir?

Ev için kira sözleşmesi örneği!

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor. İşte ev için kira sözleşmesi örneği..

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi kira alacağı!

Arsa sahipleri ile müteahhit ile arasında imzalanan kat karşılığı inşaat sözleşmesi gereğince zamanında teslim edilmeyen evler için müteahhitin kira ödemesi gerekiyor. İşte kat karşılığı inşaat sözleşmesi kira alacağı ihtarı..

Kira sözleşmesi feshi örneği!

Kiralayan ve kiraya veren arasında kira sözleşmesi imzalanması halinde ancak tarafların haklı gerekçelerinin olması halinde sözleşme fesh edilebiliyor. İşte, kira sözleşmesi feshi örneği!

Süreli kira sözleşmesi Haberi

Süreli kira sözleşmesi

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık olarak kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi kabul ettiği sözleşmeler olarak karşımıza çıkıyor. 

Kira sözleşmesi rızai bir sözleşme olarak ifade ediliyor. Sözleşmenin kurulabilmesi için tarafların anlaşması yeterli oluyor. Kira sözleşmesinin geçerli olabilmesi için hiçbir şekil şartı bulunmuyor. 

Kira sözleşmeleri belirli veya belirli olmayan süre için yapılabiliyor. Bir kira sözleşmesinin belirli süreli olabilmesi için; tarafların bu konuda anlaşması, kira ilişkisinin “belirli” bir süreyle sınırlandırılması  gerekmektedir. Peki, 1 yıllık kira sözleşmesi sona erince ne olur?

Belirli süreli kira sözleşmesinde, taraflar bildirimde bulunmadığı takdirde 1 yılın sonunda kira sözleşmeleri otomatik olarak yenileniyor. Kira sözleşmesi bitse dahi gayrimenkul sahibi, kiracının evi boşaltmasını talep edemiyor. Ancak kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bildirimde...