01 / 10 / 2022

İran'da gayriresmi şekilde yılda 1.1 milyar dolarlık kripto para üretiliyor!

İran'da gayriresmi şekilde yılda 1.1 milyar dolarlık kripto para üretiliyor!

İran Meclisi Ekonomik Komisyonu, kripto para madenciliği endüstrisinin durumu ve kripto para ticaretinin ülkedeki konumuyla ilgili bir rapor hazırladı.İran Meclisi Ekonomik Komisyonu, kripto para madenciliği endüstrisinin durumu ve kripto para ticaretinin ülkedeki konumuyla ilgili bir rapor hazırladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Dünyada en çok kripto para üretilen ülkelerden İran'da gayriresmi yollardan senede 1,1 milyar dolar değerinde kripto para madenciliği yapıldığna dikkat çekildi.

Raporu, Meclisin açık oturumunda okuyarak açıklayan Komisyon Sözcüsü Gulam Rıza Merhaba, İran'da kripto para ticaretinin gayriresmi yollarla yapıldığını vurgulayarak, "Ülkede ortalama günlük 700 Bitcoin, gayriresmi yollarla alınıp satılıyor. İnsanlar bu faaliyetleri hiçbiri lisansa sahip olmayan platformlar aracılığıyla yapmaktadır" şeklinde konuştu. 

İran da gayriresmi şekilde yılda 1.1 milyar dolarlık kripto para üretiliyor!

Kripto para ticareti için kimlik ibrazının zorunlu tutulmasının ülkeler açısından çeşitli problemler oluşturduğunu vurgulayan İranlı Milletvekili, ülkede senelik 1,1 milyar dolar değerinde kripto para madenciliği yapıldığının öngörüldüğünü ifade etti. 

Diğer taraftan Meclis Ekonomik Komisyon tarafından hazırlanan raporda, dünyada madencilik cihazları kullanılarak elde edilen 324 bin Bitcoin'den 19 bin 500'ünün gayriresmi yollarla İran'da üretildiğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca Bitcoin de dahil olacak şekilde kripto para madenciliğinin yasal ve etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla fosil enerji kaynaklarından elektrik elde edilerek bu amaç doğrultusunda kullanılabileceği vurgulandı. 

İran da gayriresmi şekilde yılda 1.1 milyar dolarlık kripto para üretiliyor!

Dünyada en çok kripto para üretiminin gerçekleştiği ülkelerden İran'da kripto para madenciliği faaliyetleri, yaygın elektrik kesintileri sebebiyle 26 Mayıs tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatı üzerine 22 Eylül tarihine kadar askıya alındı ve ülkedeki kripto para madenciliği çiftlikleri kapatıldı.

Ruhani, Haziran ayında da ülkede kripto para faaliyetlerinin yasallaştırılması ve bu alana yatırımda bulunan kişilerin sermayesinin korunmasını sağlamak amacıyla gerekli adımların atılmasını talep etmişti.

Çin'den kripto para madenciliğine yasak!

ABD'li Walmart şirketinden Litcoin açıklaması!

Kripto paralarda son durum ne? En değerli kripto para hangisi?
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön