24 / 09 / 2022

İzmir Bergama Millet Bahçesi'ne itiraz!

İzmir Bergama Millet Bahçesi'ne itiraz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi tarafından hayata geçirilen  Bergama Millet Bahçesi projesine  askı sürecinde itiraz etti.İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta askıya çıkan Bergama Millet Bahçesi projesi ve nazım ve uygulama imar planı değişikliğine itirazda bulundu.

Sabah'tan Ertan Gürcaner'in haberine göre, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından ilçeye inşa edilecek projeye yapılan itiraz hakkında şu açıklamalarda bulundu: 

"Bu projede ağaçlar dikilecek, yollar genişletilecek, ağaç sayısı artacak, çocuk parkları, yürüyüş alanları, bisiklet yolu olacak. Sosyal donatıları da yer alacak. Orda kötü görüntü olan binaları, esnaf dükkanlarını bir alanda toplayacağız. Böyle bir projeye Büyükşehir'in itiraz etmesi beni hem şaşırttı hem de üzdü. Böyle önemli bir projeye itiraz edeceklerini beklemiyordum. Büyükşehir itirazda bulundu ama umarım dava açma sürecine dahil olmaz. Çünkü burada yapılan iş doğru bir iştir. Şehir planları kaidelerine uygundur. Biz burada çok daha büyük bir yeşil alanı ilçemize kazandırıyoruz."

 İzmir Bergama Millet Bahçesi ne itiraz!

"Vatandaştan itiraz gelmedi"

Başkan Koştu açıklamasının devamında "Planlar bir ay önce askıya çıktı. Dün son günüydü. Birilerine dilekçe verdirerek, uzman eller tarafından hazırlanan itirazlar kaymakamlığa verildi. Bu süreci geriye çekmek için çelme takma operasyondur. Şu ana kadar 4 dilekçe vardı. Vatandaştan ya da esnaftan itiraz gelmedi. Yani konunun birinci muhatabından itirazlar gelmedi" dedi. 

Para harcamadan gerçekleşecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlara itiraz geldiğini söyleyen  Başkan Koştu, "Tunç Bey bir ay önce Bergama'ya geldiğinde bu konu ile görüştük. Bu planla ilgili görüşünüzü olumlu verirseniz sevinirim' dedim. Kendisi ilgileneceğini söyledi. Ama sonuç böyle gelince üzüldüm açıkçası. Bu çok önemli bir konu. Bergama'da ben de Cumhuriyet Halk Partisi de Tunç Bey de oy alıyor. Para harcamadan gerçekleştireceğimiz bir projedir." şeklinde konuştu. 

"Umarım dava açma süreci olmaz"

Proje içerisinde 57 metrekare büyüklüğünde yeşil alan bulunduğunu söyleyen Koştu, itirazın mahkemeye taşınmasını umut ettiğini dile getirerek, "2 bin metrekarelik Fuat Olgan Parkı bulunuyor. Bu parkı ticari alana çevirdik. Neden çevirdik? Burada 57 bin metrekare bir alanı yeşil alana çevirdik, 2 bin metrekare de ticari alana çevirdik. Stadyum etrafındaki kötü durumda olan dükkanları alıp, bu bahse konu alanda esnaf çarşısı yapacağız. Sit alanı olduğu için zaten iki kattan fazla imar verilmiyor. Pasaj türü bir esnaf çarşısı olacak. Bu yeşil alan yok ediyorsunuz diye dava açma süreci içerisindeler. Büyükşehir itirazda bulundu ama umarım dava açma sürecine dahil olmaz" dedi.

Bergama Millet Bahçesi'nin planları askıda!
Geri Dön