Kira bedeli nasıl ödenmeli?

Kira bedeli nasıl ödenmeli? Kira bedeli nasıl ödenmeli?

Kira sözleşmesi kapsamında kira süresinin ve kira bedelinin ne kadar olacağına ilişkin bilgiler verilerek taraflar arasında imzalanıyor. Peki yapılan kira sözleşmesinde belirlenen kira bedeli nasıl ödenmeli?


Kira bedeli nasıl ödenmeli?

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak tanımlanıyor.


Kira sözleşmesi kapsamında kira süresinin ve kira bedelinin ne kadar olacağına ilişkin bilgiler verilerek taraflar arasında imzalanıyor. Peki yapılan kira sözleşmesine karşılık ödenecek kira bedeli nasıl ödenmeli?


Kira bedelinin belirli bir miktarın altında olması halinde kira ödemesi elden alınabiliyor. Tespit edilen miktarın elde ettiği geliri kira gelir vergisi açısından banka aracılığı ile tahsil etmesi gerekiyor. 


Ancak bu durum meskenlerde geçerli oluyor. İşyeri kiralamalarında elde edilen kira bedelinin miktarına bakılmadan tahsilin banka aracılığı ile yapılması gerekiyor. Peki kira bedeli ne kadar olan elden ödeme alabilecek? Kira bedeli ne kadar ise bankadan tahsil zorunlu olacak?


29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ gereğince 500 TL üzerinde mesken kira geliri elde eden kimselerin kira bedelini banka üzerinden alması zorunlu oluyor. Söz konusu uygulama tebliğ kapsamında şu şekilde açıklanıyor:


"-Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,

             

- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların

             

kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir."


Kira bedeli tespit davası nasıl açılır?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com