06 / 07 / 2022

Malatya Yeşilyurt kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne?

Malatya Yeşilyurt kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne?

Malatya Yeşilyurt Belediyesi ilçe genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, kentsel dönüşüm çalışmalarını inceledi. Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ilçede devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını inceledi. Yeşilyurt Belediyesi'nde yer alan habere göre; çalışmalar hakkında açıklama yapan  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Depreme dayanıksız bölgelerimizi kentsel dönüşüm projelerimizle baştan aşağıya yeniden inşa ederek; geleceğe sağlam, güvenilir ve güzel yaşam alanları emanet edeceğiz.” dedi. 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi İsmail Caner Kaymaz, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer ve Yeşilyurt İŞGEM Genel Müdürü Numan Özcan ile beraber temel kazı çalışmalarının sürdüğü ‘Turgut Özal Mahallesi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm’ Proje alanında detaylı inceleme gerçekleştirdi. 

Yeşilyurt İŞGEM Genel Müdürü Numan Özcan’dan alanda yapılan iyileştirmeler ve düzenlemeler hakkında bilgi alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 168 adet daire ve 10 adet dükkânın yanı sıra sosyal yaşam alanlarını içerisine alacak şekilde detaylandırılan Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesiyle depreme dayanıklı, güvenilir yaşam alanlarına bir yenisini daha ekleyeceklerini dile getirdi. 

Malatya Yeşilyurt kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne?

Malatya’nın birinci derece deprem kuşağında bulunması sebebiyle kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaştıklarını anımsatan Başkan Çınar, “ Hoca Ahmet Yesevi Mahallemizde  TOKİ  ile işbirliği halinde yapımını tamamlayarak anahtarlarını teslim ettiğimiz kentsel dönüşüm konutlarından sonra belediyemizin imkanlarıyla yapacağımız Turgut Özal mahallesi kentsel dönüşüm alanımızdaki kazı çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Kazı çalışmalarından sonra inşaat işlerine başlayarak konutlarımızın ve sosyal yaşam alanlarımızın temelini atacağız. Kentsel dönüşüm projemizle yaşam standartını yükselteceğimiz bu bölgemizde ki 10 bin 500 metrekare alanda depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 48 adet ayrı binanın yanı sıra 83 adet hak sahibi vardı. Evlerin yıkımı başta olmak üzere diğer bütün resmi işlemleri planlı ve titiz çalışarak çözüme kavuşturduk. Burayı 4 ayrı bloktan oluşan toplamda 168 adet konut ve 10 adet ticari alanın yanı sıra içerisinde çocuk oyun grupları, kamelyalar, sportif mekanlar, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu sosyal yaşam alanlarıyla birlikte farklı bir hüviyete kavuşturacağız.  Güçlü ve modern bir projeyle vatandaşlarımıza kaliteli, sağlam ve güvenilir bir yaşam alanında huzur içerisinde yaşamalarına imkan tanıyacağız. Gelecek nesillere emanet edeceğimiz önemli yatırımlarımız arasında yer alan bu bölgedeki kentsel dönüşüm projemizle Yeşilyurt’umuzun yaşam seviyesinin artmasına bir katkı daha sunmuş olacağız. Yeni bir anlayış, yeni bir bakış açısı ve yeni bir yaklaşımı ön plana alarak, kentsel dönüşüm projelerine örnek gösterilecek değerli bir eseri daha Yeşilyurt’umuza kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm projelerine önem verdiklerini dile getiren Başkan Çınar, “ Hoca Ahmet Yesevi mahallemizde 383 daire ve 6 işyerinden oluşan, sosyal yaşam alanları ve çevre düzenlemeleriyle birlikte bu bölgemizin yaşam seviyesinin artmasına neden olan kentsel dönüşüm projesinden ev alan vatandaşlarımız huzur ve güven içerisinde yaşıyorlar. Eskiyen ve depreme dayanıksız olan o bölgedeki evlerimizin yerlerine prestij seviyesi yüksek, sağlam ve güvenilir konutlar inşa edildi. Kentsel dönüşüm projelerimizle depreme dayanıksız bölgelerimizi güçlü, sağlam ve depreme dayanıklı konutlar ve sosyal yaşam alanlarıyla baştan aşağıya yeniliyoruz. Turgut Özal mahallemizdeki yeni yaşam alanlarımızı iki yıl içerisinde hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Malatya’mıza, Yeşilyurt’umuza ve Turgut Özal mahallesi sakinlerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Malatya Yeşilyurt'taki deprem konutları 6 ayda tamamlanacak!