Tapu takas sistemi nasıl işler?

Tapu takas sistemi nasıl işler? Tapu takas sistemi nasıl işler?

Tapu takas sistemi; mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesini amaçlıyor. Peki, tapu takas sistemi nedir? Sistem nasıl işler?Tapu takas sistemi nasıl işler?

Tapu Takas işlemi vatandaşlara gayrimenkul alım satım işlemlerinde güvence sağlıyor.  Bu sistem ile alım satım işlemlerinizde dolandırılma riski ortadan kaldırılıyor. 


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında imzalanan protokolle artık işlemlerinizin maddi parasal kısmını gönül rahatlığı içinde yapabiliyorsunuz. Takasbank'ta özel hesapta bulunan paranız siz onay vermediğiniz sürece karşı tarafa aktarılmıyor. İşte, tapu takas işlemleri!


1 - Tapu dairesinden alınan e-ödeme numarası ile taputakas.com.tr adresinden veya taputakas mobil uygulaması ile sisteme girilir.


2 - Satıcı e-ödeme numarası ve gerekli bilgileri sisteme girer. Sistem tarafından oluşturulan Takasbank Referans Numarasını (TVS Ref No) alıcıya iletir.


3 - Alıcı e-ödeme numarası ve TVS Ref No ile gerekli bilgileri sisteme girer.


4 - Gayrimenkul ve komisyon bedelleri Takasbank'ın hesabına gönderilir. Ödemelerin sisreme kayıt esnasında bildirilen hesap numarasından gönderilmesi zorunludur.


5 - Tapu dairesinde tescil işlemi gerçekleştiğinde Takasbank tarafından gayrimenkul bedeli satıcıya EFT ile gönderilir.


Tapu takas işlemi nasıl yapılır?Öznur YASLI/Emlakkulisi.com