Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!


GİGDER’in Türkiye’de uluslararası yatırımcılara satışı yapılan her 100 gayrimenkulden yaklaşık 25’ini gerçekleştiren 55 üyesinden derlenen bilgiler, bugün yabancılara satılan ipotekli gayrimenkullerin oranının yaklaşık yüzde 5 olduğunu ortaya çıkardı.


Yabancı yatırımcılar bugün Türkiye’den konut satın almak istediklerinde gayrimenkul değerleme raporunun yüzde 50’sine varan finansman kullanabiliyor ve konut kredisine başvuru yapmak amacıyla teminat, gelir belgesi, yerli kefilya da nakit teminat, çalışma ve oturma izni gibi pek çok belgeyi alıyor. Yasal olarak sunulan bu fırsatlara karşın, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) Türkiye’de uluslararası yatırımcılara satılan her 100 gayrimenkulden yaklaşık 25’ini yapan 55 üyesinden derlediği bilgilere göre, yabancıya gerçekleştirilen ipotekli gayrimenkul satış oranı yaklaşık yüzde 5 olarak belirlendi. GİGDER’in AGS Global firması ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, İngiltere’de ise bu oran yüzde 53,5 seviyesine ulaştı.

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Verilere ilişkin açıklamalarda bulunan GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, şunları kaydetti:

“Temmuz ayında kamuoyuna açıkladığımız ‘Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı’mızda 2020’de 6 milyar dolar olarak gerçekleşen yabancıya mülk satış gelirini 2025 yılında yıllık 20 milyar dolara yükseltecek bir yol haritası geliştirdiğimizi paylaşmıştık. Bu hedef doğrultusunda, yabancı yatırımcıların Türkiye’de artık daha kurumsal, hızlı, etkili ve güvenilir bir yolda yürüyebilmelerini sağlamanın en önemli yollarından biri ise finansman imkanlarını derinleştirerek çeşitlendirmek. Bu gelir hedefimize ulaşmamızda çok önemli bir kilometre taşı.” 

Akbal, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yabancı yatırımcıya bir konutu bugün ortalama 150 bin dolardan satıyorsak, 2025’te bu rakamı 225 bin dolara yükseltmek ve Çin, Hong Kong, Singapur, Hindistan ve Pakistan’ın yanı sıra Afrika ülkeleri gibi yeni pazarlara eğilmek planlarımız arasında. Bu tablo da artık daha büyük bir kitleye daha çeşitli finansman olanakları sunmamız gereğini ortaya koyuyor.” 

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Finans kuruluşları sektörümüzün katma değerini görmeli

Türkiye’de bankalar ve finans kuruluşlarının bugün yabancıya kredi sağlarken temkinli ve cesaretsiz davrandığına dikkat çeken Akbal, “Yabancıların kredi geçmişini bilmedikleri gerekçesiyle çoğu zaman risk almaktan kaçınıyorlar. Fakat yabancı yatırımcıların pek çoğunun da Türkiye’de sorun yaşamak için yatırım yapmadığını ve konut kredisi alan yabancı yatırımcıların son derece risksiz krediler aldığını biliyoruz. Bu nedenle finans kuruluşlarını ve bankaları bu konuda biraz daha cesaretli olmaya, sektörümüzün taşıdığı potansiyelin farkına varmaya ve finans sektörü olarak buradaki katma değeri görerek taşın altına ellerini koymaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

ABD’den Rusya’ya yabancıların kripto para ile ödemeye artan talebini ıskalamamalıyız

Gayrimenkulde kripto para ile ödemeye artan bir talep olduğuna da vurgu yapan Akbal, şu açıklamalarda bulundu:

“Üyelerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, ABD’den Rusya ve Avrupa’ya kadar pek çok ülkeye yapılan konut satışı sırasında kripto ile ödeme taleplerinde artış söz konusu. Merkez Bankası'nın kripto paraların ödemelerde kullanımını yasaklayan yönetmeliği Nisan ayında yaşama geçmişti. Kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının ise Ekim'de Meclis'e sunulması bekleniyor. Ödemelere ilişkin kısmın da burada sağlıklı bir şekilde ele alınması, bu noktada değerlendirmelerinde ise sektörümüzde banka kredisinden çok yararlanamayan, para transferinde de sorun yaşayan yabancı yatırımcıların kripto para ile ödeme talepleri olduğunu göz önünde tutmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu talebi ıskalamamalıyız.” 

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Kredi verme oranı arttıkça yabancı yatırımcı artar

GİGDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekçe Overseas Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe ise banka ve finans kuruluşlarının yabancı gayrimenkul alıcılarına kredi sağlama oranının artmasının yatırımlardak artışı da doğrudan etkilediğinin altını çizdi. Türk bankalarının risk derecelendirmesini yaparken güçlük çektiklerini dile getiren Tekçe, “Yabancıların kredi geri ödemede oldukça başarılı olduklarını deneyimliyoruz. Bu nedenle finans kuruluşlarının çekinmeden kredi verebileceklerine inanıyoruz. Kredi kullandırma oranı ne kadar artarsa, gayrimenkulde yabancı yatırımlar o kadar çok yükselecektir” şeklinde konuştu.  

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Cezayir, Pakistan, Fas gibi ülkeler para transferinde kolaylık talep ediyor

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan GİGDER Başkan Yardımcısı ve Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır ise şunları söyledi:

“Yabancı gayrimenkul yatırımcısı Türkiye pazarına güven duyuyor. Resmi rakamlar da bize bunu gösteriyor. Ancak, yabancılar her ne kadar Türkiye’de yatırım yapmak istese de ülkelerinden para transferi yaparken büyük sorunlarla karşılaşıyor. Cezayir, Pakistan, Fas gibi ülkelerden yatırımcı olarak görüştüğümüz alıcılar, bu sıkıntılarını bizzat bize aktarıyorlar. Bu sorun yabancı yatırımcıyı ülkemize yatırım yapmaktan geri bırakıyor. Nakit transferi sorununa çözüm olarak kripto para ile alışverişin yasal altyapısının bir an önce tamamlanması, bu pazarları kaybetmemek konusunda çok büyük önem taşıyor. Kripto ile ödeme imkanının yabancıya konut satışlarını en az yüzde 20 civarı artıracağını bile düşünsek, bu çok büyük bir rakama tekabül eder. Özellikle pandemi şartlarının devam ettiğini göz önüne alırsak ülkemize kripto parayla yatırım çekmenin önemi daha da ortaya çıkıyor.”

Yabancıya gayrimenkul satışında finansman imkanları genişletilmeli!

Kripto para ile ödeme talebi reddedilen müşteriyi kaybediyoruz

ABD ve Rusya’dan kripto ile ödemeye talebin olduğunu dile getiren Alanya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Uğur İnce ise, “Bütün dünyada yatırım programlarında özellikle Rusya ve ABD vatandaşlarında kripto para üzerine yatırım yapan ve zenginleşen bir kesim var. Türkiye’de kripto para kullanarak gayrimenkul satın almak istiyorlar. Bu yöntem, paranın transferinde bir mobilite sağlıyor. Bu da yatırım kararlarını kolaylaştırıyor. Bu kitleyi yasal zemin henüz oturmadığı için kaybediyoruz” açıklamasında bulundu.

8 yılda yabancıya 225 bin konut satıldı!

Yabancıya gayrimenkul satışında hedef değişti!

Yabancıya konut satışı 4 kat arttı!