Yeni tapu takas sistemi nedir?

Yeni tapu takas sistemi nedir? Yeni tapu takas sistemi nedir?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi adına tapu takas uygulaması oluşturuldu. Peki, yeni tapu takas sistemi nedir?Yeni tapu takas sistemi nedir?

Yeni tapu takas sislemiyle mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amaçlanıyor.


Tapu takas sistemi, gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesi, tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi, nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması, düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı sağlanarak tüm taraflar açısından çağdaş, güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, işgücü ve maliyet avantajı yaratılması için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde tasarlandı.


Tapu takas sözleşmesi sözleşme öncesi bilgi formu" kapsamında yeni tapu takas sistemi ile ilgili hususlara yer veriliyor. Tarafların bu sözleşmeyi kayıt açma esnasında okuyup onaylamaları gerekiyor. Aksi halde sistemde kayıt oluşturulamıyor.  Peki, yeni tapu takas sistemi nedir?


1 - Tapu dairesinden alınan e-ödeme numarası ile taputakas.com.tr adresinden veya taputakas mobil uygulaması ile sisteme girilir.


2 - Satıcı e-ödeme numarası ve gerekli bilgileri sisteme girer. Sistem tarafından oluşturulan Takasbank Referans Numarasını (TVS Ref No) alıcıya iletir.


3 - Alıcı e-ödeme numarası ve TVS Ref No ile gerekli bilgileri sisteme girer.


4 - Gayrimenkul ve komisyon bedelleri Takasbank'ın hesabına gönderilir. Ödemelerin sisreme kayıt esnasında bildirilen hesap numarasından gönderilmesi zorunludur.


5 - Tapu dairesinde tescil işlemi gerçekleştiğinde Takasbank tarafından gayrimenkul bedeli satıcıya EFT ile gönderilir.


Tapu takas uygulama harcı..

Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil ediliyor. Bu tutar, tapu dairesinde işlem tamamlanmasa dahi iade edilmiyor.


Ücret alıcı ve satıcılar tarafından sisteme kayıt esnasında bildirilen hesaptan ve EFT açıklamasına TVS Ref No ya da E-Ödeme (Makbuz) numarası yazılarak gönderilmelidir. (Alıcı ücreti, dilerse alış bedelinin içerisine dahil ederek tek EFT ile gönderebilir)


Tapu takas sistemi nasıl işler?


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com