BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için ilk kira sertifikası ihracı TSKB'den!

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için ilk kira sertifikası ihracı TSKB'den!TSKB aracılığıyla gerçekleşen kira sertifikası ihracıyla, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'ye 45 milyon lira tutarında kaynak elde etti. 


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sermaye piyasaları alanında yeni bir ilk gerçekleştirerek BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) odaklı ilk kira sertifikası ihracını başarıyla gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  banka, Türkiye'de doğal gaz dağıtım, gıda, taşımacılık ve sağlık sektöründeki ilk kira sertifikalarıyla (sukuk) dünyada bir ilk niteliğinde olan sürdürülebilir kira sertifikası ihraçlarının ardından yeni bir ilki gerçekleştirdi. TSKB desteği ile yapılan BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesindeki ilk kira sertifikası ihracıyla, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'ye 45 milyon lira tutarında kaynak sağlandı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için ilk kira sertifikası ihracı TSKB

Açıklamada görüşlerini aktaran TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, 2020'de Zorlu Enerji adına gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Sürdürülebilir Kira Sertifikası ihracından sonra bu yıl bir ilke imza attıklarını bildirdi. Aksoy, "Zorlu Enerji adına oluşturduğumuz toplam 400 milyon TL tutarında SKA Kira Sertifikası ihraç programı çerçevesinde, global piyasalarda örneklerini çok yeni görmeye başladığımız bir kira sertifikası ihracını daha başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz." ifadelerine yer verdi. 

İhraç programı içeriğinin belirlenmesi sürecinde Zorlu Enerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklı temiz enerji üretiminin desteklenmesi, sürdürülebilir enerji arzının güçlendirilmesi, enerji dağıtım altyapılarında iyileştirmeler yapılması ve atık yönetimi uygulamalarının desteklenmesi hedeflerinin değerlendirildiğini belirten  Aksoy, şu açıklamaları yaptı: 

"Zorlu Enerji, SKA Kira Sertifikası kapsamında rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapacağı yenilenebilir enerji yatırımlarıyla 'SKA 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji', 'SKA 12: Sorumlu Tüketim ve Üretim' ve 'SKA 13: İklim Eylemi' amaçlarına katkıda bulunacak. Şimdiye kadar finans kurumlarının SKA'lar kapsamındaki projelerin finansmanına yönelik ihraç ettiği kira sertifikalarından farklı olarak TSKB olarak Zorlu Enerji adına ihraç ettiğimiz bu kira sertifikasıyla dünyada ilk kez bir enerji şirketi adına doğrudan SKA'lara yönelik ilave kaynak sağlamış olduk. Sürdürülebilirlik alanındaki yenilikçi banka kimliğimizi sermaye piyasalarındaki açılımlarımızla güçlendirmeye devam edeceğiz."

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'ndan kira sertifikası açıklaması!