24 / 05 / 2022

Daire sahibi gürültü yapıyorsa apartman sakinlerinin hakları nelerdir?

Daire sahibi gürültü yapıyorsa apartman sakinlerinin hakları nelerdir?

Apartman komşu hukukuna göre, daire sahibi gürültü yapıyorsa apartman sakinlerinin hukuki hakları nelerdir? Gürültü yapan komşu nereye şikayet edilir? İşte komşuluk hukuku kapsamındaki yasal yöntemler...Daire sahibi gürültü yapıyorsa apartman sakinlerinin hukuki hakları nelerdir?

Komşuluk hukukuna göre, apartmanda yaşayan maliklerin birbirlerine karşı sorumlulukları bulunuyor. Sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda apartmanda problemler yaşanabiliyor. Apartmanda yaşanan en büyük problemlerden biri de "gürültü" olarak karşımıza çıkıyor.


Gürültü yapan komşunun daire sahibi olması durumunda; "Gürültü yapan komşuyu nereye şikayet edebilirim?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Yönetmelikler, göre komşu ile yaşanan sorunun ilk olarak bir saygı çerçevesi içerisinde karşılıklı görüşülerek giderilmesi yönünde hükümlere sahip.Ancak bu yöntem ile sonuç alınamaması durumunda kolluk güçlerine başvurulabiliyor. 


Yapılan şikayetler sonrasında, kat malikleri kurulu gayrimenkulün devri için "gürültü" sorunu devam ediyorsa, Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuruda bulunulabiliyor.


Gürültü yapan komşunun daire sahibi değil de kiracı olması durumunda da aynı süreç izleniyor.Apartmanda gürültü nedeniyle suç duyurusu dilekçesi!
Gürültü yapan komşuyu nereye şikayet edebilirim?
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com