15 / 08 / 2022

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

Türkiye sınırlarında yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergisi mükellefiyeti, taşınmaza sahip olunan yıl başlıyor ve elden çıkarılan zamana kadar sürüyor. İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

Bina ve arazi vergisi mükellefiyeti; vergi değerini tadil eden sebeplerin oluşması halinde, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi, dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, muafiyetin sukut ettiği tarihi takip eden bütçe yılın ardından başlangıç gösteriyor.

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

2021 emlak vergisi ne kadar?

Vergi Kanunu kapsamında vergi, harç ve ceza artışlarında kullanılan ‘yeniden değerleme oranı’ belli oldu. Emlak vergisi için uygulanması planlanan 2021 zam yüzde 9.11 oldu. Buna göre 2021 emlak vergisi yüzde 4.55 oranında zamlandı.

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

2021 emlak vergisi hesaplama

2020 yılından önceki yıllarda emlak vergisi mükellefi olanlar bu yıl vergi ödeyecek. 2021 yılına ait emlak vergisinin tarh ve tahakkukunda esas alınacak vergi değerinin (matrahın) hesabı ile bina, arsa veya araziye geçtiğimiz yıl malik olunması durumunda mükellefiyetin başlangıç yılı olan 2021 yılı vergi değerinin hesabı bu Tebliğ kapsamında açıklanan esaslar kapsamında yer alacak.

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

Emlak vergisi ödeme 2021

Emlak vergisi ödemeleri başladı. İlk taksit ödemeleri Mart ayında yapılırken, ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında gerçekleşecek. 

Emlak vergisinde ödemeler taşınmazın bulunduğu belediyeler tarafından alınıyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması durumunda ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla tamamlanıyor.

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

2021 emlak vergisinden kimler muaf?

- Hiçbir gelir olmayan,
- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
- Gaziler,
- Engelliler,
- Şehitler,
- Dul ve yetimler,
- İşsizler emlak vergisi ödemiyor.

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021!

İnternetten emlak vergisi ödeme 2021

Vergilerini ödemek isteyenler için online ödeme imkanı sağlanıyor. Geçmiş dönemde vergi daireleri tarafından alınan emlak vergileri artık internet üzerinden de ödenebiliyor. Vergisini sorgulama isteyenler online sistem üzerinden vergi borçlarını kolayca görüntülerken, ödemelerini gerçekleştirebiliyor.

2021 vergi takvimi!

Emlak vergisinde 2021 tarifesi!

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com