02 / 07 / 2022

İzmir depreminde evi yıkılan aileye güçlendirme kredisi verildi!

İzmir depreminde evi yıkılan aileye güçlendirme kredisi verildi!

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremden sonra, hasar görmesi sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca evi yıkılan Balık ailesine, deprem yardımı kapsamında “güçlendirme kredi hak sahipliği” çıktı.İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremden sonra, hasar görmesi sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca evi yıkılan Balık ailesine, deprem yardımı kapsamında “güçlendirme kredi hak sahipliği” çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sarp Sağkal'ın haberine göre; evi yıkılan aileye güçlendirme kredisi çıkmasına tepki gösteren TBMM Deprem Komisyonu üyesi ve CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “İzmir depreminden beş gün sonra Bayraklı’da yıkılan ev için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı güçlendirme kredisi veriyor. AKP’nin depreme ve kentsel dönüşüme bakış açısı budur. İktidar depremzedeleri mağdur etmek için büyük bir gayret gösteriyor. AFAD ayrı,  TOKİ  ayrı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise ayrı telden çalıyor. Kurumlar arası iletişimde büyük sorunlar olduğunu görüyoruz. Bu şekilde depremle mücadele etmiyor, felaketlere davetiye çıkarmış oluyorsunuz” diye konuştu.

 İzmir depreminde evi yıkılan aileye güçlendirme kredisi verildi!

Balık ailesi, evlerinin yıkılmasının ardınsan AFAD’a hak sahipliği için başvuru yaparak yerine yenisinin inşa edilmesini istemişti. 

Aile ayrıca 7 Aralık 2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 6306 sayılı yasa gereği evlerinin yeniden inşa edilebileceğine ilişkin belge aldı. İlgili yasa yıkılacak derecede riskli yapıların olduğu bölgelerdeki yapıların bakanlık tarafından resen yapılmasını kapsıyor.

İzmir depreminde yıkılan binalarla ilgili gözaltı kararı!

İzmir'de deprem mağdurları kentsel dönüşüm için çözüm bekliyor!