Yıkılacağı açıklanan Yılmaz Özdil'in villası için encümen kararı!

Yıkılacağı açıklanan Yılmaz Özdil'in villası için encümen kararı!Bodrum'da gazeteci- yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil için satın aldığı villanın yıkılması amacıyla alınan encümen kararının detayları belli oldu...


Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil, 2 Mayıs 2017 tarihinde Bodrum'un Bitez Mahallesi'ndeki bir villayı 4.6 milyon liraya satın aldı. Yürürlükte yer alan imar planında 'ticaret alanı' sınırları içerisinde bulunan villaya, Bodrum Belediyesi tarafından Hülya Özdil için 'ofis ve iş yeri- iki bağımsız bölüm- 142.5 metrekare' olmak üzere yapı ruhsatı verildi. Belediye, daha sonra yapı kullanım izin belgesi verdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre; imar planlarında ticari alan vasfına sahip yapıyı, Özdil ailesi villaya dönüştürdü. Ruhsatı tek katlı, iki bitişik ofis ünitesi için hazırlayan 142.5 metrekare iskanlı yapıya, depo, jeneratör odası ile bodrum kat daha çıkıldı.

Bodrum Belediyesi ekipleri, 6 Mayıs günü, gerçekleştirdiği incelemenin ardından villayı mühürledi.

Belediye Başkanı Ahmet Aras ile beraber 7 encümen üyesi, 8 Mayıs tarihinde, ardından ilave edilen kısımların yıkılması için karar verdi. Encümen kararında, şöyle denildi:
"Tapunun 349 ada 4 parsel numarasına kayıtlı taşınmazın mülk sahibi Hülya Özdil hakkında, 12.41 metrekarelik depo, 12.83 metrekarelik jeneratör odası ve 17.84 metrekarelik müştemilat ile zemin terası üzerinde yapılması halinde pergola olarak nitelendirilmesi gereken ancak planlı alanlar imar yönetmeliğinde yer verilen pergola tanımına uymayan 70.79 metrekarelik üst örtü ile ilgili olarak, belediyemiz Yapı Kontrol Müdürlüğü müzekkeresinde mühürleme tarihi itibari ile onaylı uygulama imar planına göre, yapı yaklaşma sınırları içerisinde kaldığı, mevcut haliyle yapı ruhsatına bağlanmasının mümkün olmadığı belirtildiğinden, 3194 Sayılı İmar Kanunun 32. maddesinin son fıkrası gereğince ,yapılan bu imalatların yapı sahibi tarafından yıkılmasına, yıkılmadığı takdirde belediyemizce yıktırılarak masrafının yapı sahibi Hülya Özdil'den tahsil edilmesine."

Kararının devamında şu ifadeler kullanıldı: "136.13 metrekarelik bina ve 81 metrekarelik bodrum katla ilgili olarak mühürleme tarihinden, '6 Mayıs 2020' itibaren İmar Kanunu'nun 32. Maddesi hükümleri doğrultusunda, yasal hale getirilmesi için verilen sürenin beklenilmesine, yasal hale getirilmediği takdirde 136.13 metrekarelik bina ve 81 metrekarelik bodrum kat içinde yapılan imalatların yapı sahibi tarafından yıkılmasına, yıkılmadığı takdirde belediyemizce yıktırılarak, masrafının yapı sahibi Hülya Özdil'den tahsil edilmesine karar verildi."

Muğla 1'inci İdare Mahkemesi, dünkü verdiği kararda yapı kayıt belgesi iptali işleminin hukuka uygun olduğunu ifade edilerek, yürütmeyi durdurma kararına gerek olmadığını açıkladı.

Yılmaz Özdil’in villası yıkılacak!

Bodrum Belediyesi'nden Yılmaz Özdil'in villasındaki yıkıma ilişkin savunma!