3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli!

3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli!Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 12 maddelik o analizi...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 12 maddelik o analizi...

3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli!

1) İstanbul bir dünya kentidir. 1920'lere kadar çok kozmopolit bir şehirdi. 1920'lerden sonra gittikçe bu özelliği azaldı. Yabancılara karşılıklılık ilkesi gereği ev satılmaya başlayınca bu özelliğini de kaybetmeye doğru ilerledi.

2) Bugün geldiğimiz noktada -250 bin dolar karşılığı vatandaşlık verilmeye başlandıktan sonra- işin tadı kaçtı. İstanbul'un bazı ilçelerinde ve bu ilçelerdeki bazı sitelerde iş çığırından çıktı. Kontrol edilemez noktaya geldi.

3-5 müteahhit para kazanacak diye İstanbul ve Türkiye yaşanılmaz hale gelmemeli!

3) Yanlış anlaşılma olmasın. Yabancı düşmanı değilim. Yabancı düşmanlığını da anlamsız buluyorum. Büyümenin ve kalkınmanın yolunun yabancıları iyi değerlendirmekten geçtiğine inanıyorum. Ama yabancılar bizi iyi değerlendiriyorsa orada durmak ve olayları sorgulamak gerekir.

4) Bugün gelinen noktada acenteler ve konut şirketleri üzerinden yabancılar Türkiye'yi kullanıyor. Bunu bu sektörleri ve girişimleri itham etmek için söylemiyorum. Gerçekler ortada.

5) Sektördeki dernek başkanlarının ya gerçeklerden haberi yok ya da haberi yokmuş gibi davranıyor. İkisinden birisi doğru. Ama hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum.

Yazının devamı için tıklayın

Yabancıya konut satışı sınırlansın!

Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür?

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor!

Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları!

Kayserililerin ticarette başarılarının sırları!

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? 

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız