31 / 03 / 2023

ekonomik kriz

ekonomik kriz

Dünyanın en zengin iki ismi farklı platformlarda küresel ekonomik kriz ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bezos, ekonomik fırtınaya hazır olmak gerektiğini belirtirken Elon Musk Fed'i faiz artırımları konusunda eleştirdi.

Kriz Kahini Roubini: Dünya bir bombanın üzerinde oturuyor

Nouriel Roubini'ye göre küresel Merkez Bankaları'nın faiz artırımı dünyayı çok daha kötü bir sürece sokacak. Bugün yaşananları 'başlangıç' olarak nitelendiren Roubini, dünyanan bir bombanın üzerinde oturduğunu söyledi.

Seramik devi KAP'a açıkladı, çarklar yavaşladı

İnşaat sektöründe üretimin durması yan sektörleri de olumsuz etkiledi. Siparişler azalınca bazı hatlarını geçici olarak kapatma kararı alan Ege Seramik, bir takım tasarruf tedbirleri uygulamaya koydu.

Enerji krizi derinleşiyor! Küçük işletmeler iflas riskiyle karşı kaşıya…

Birleşik Krallık’taki küçük ve orta ölçekli şirketlerin geleceği tehlike altında. Kovid-19 karantinalarını atlatan birçok işletme, artan enerji maliyetleri, enflasyon ve yaşam pahalılığı krizini aşamayacağından korkuyor.

Piyasada 200 TL patlaması yaşanıyor: “Dolaşımdaki banknotun yarısı” Talip Aktaş yazdı...

Gazeteci Talip Aktaş bugünkü köşesinde, piyasada dolaşımda bulunan banknotların oranını yazdı. Aktaş yazısında, “Enflasyon büyük kupürlerin satın alma gücünü dramatik şekilde aşağı çekerken, daha büyük değere sahip yeni banknotların basılmasına yönelik baskıları da artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı açıkladı! 250 binden fazla şirket kepenk indirdi

Ekonomik krizin altında ezilen vatandaşın yanı sıra binlerce işletme de kepenk indirmek zorunda kaldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, son 5 yılda kapanan şirket sayısının 250 bin 872 olduğunu açıkladı.

Yüzde 7,6 büyüme iyi de, sorun nerede? Osman Arolat yazdı…

Duayen Gazeteci Osman Arolat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un büyüme oranları hakkında yaptığı açıklamaya dair bir yazı kaleme aldı. Arolat yazısında, “Bu büyüme piyasa için canlılık, vatandaş içinse ‘tahribat’ oluyor.” ifadelerini kullandı.

Shell’in tepe isminden Avrupa ülkelerine uyarı

Avrupa petrol devi Shell’in CEO’su Ben Van Beurden, Rusya'nın gaz arzını kısıtlaması nedeniyle Avrupa’nın önümüzdeki yıllarda yüksek elektrik faturaları ile zor bir dönem geçirebileceğine ilişkin uyarıda bulundu.

Powell’ın açıklamarı sonrası çarpıcı analiz: “Türkiye ekonomisini zor günler bekliyor”

Bugün yayınlanan bir analizde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) yüksek faiz politikası karşısında zor günler beklediği belirtildi.

“2021 sonbaharını mumla arayacağız!” Ünlü ekonomistten çarpıcı açıklamalar… Hazırlıklarınızı yapın!

Sonbahar aylarının ekonomik olarak çok çetin geçeceğine değinen Ekonomist ve Yazar Murat Sururi Özbülbül, “2021 sonbaharını mumla arayacağız” ifadelerini kullandı.

Grev dalgası yayılıyor, havacılık ve ulaşım sektörleri kilit

Avrupa ülkelerinde artan enflasyon nedeniyle çalışanların maaşlarında iyileştirme yapılması isteniyor. Hükümetler zam talebine karşı direnirken özellikle havacılık ve ulaşım sektörlerinde yaygınlaşan grevler kaos yaşanmasına neden oluyor.

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu korkuttu: Bu kriz derinleşir

Prof. Daron Acemoğlu, küresel ekonomideki projeksiyonlar ve ulusların gelişimine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ucuz fiyat açıklaması: ‘Birilerini terbiye ediyoruz’

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'da gerçekleştirilen Lviv zirvesi sonrası dönüş yolunda medya mensuplarının sorularını yanıtladığı basın toplantısında ekonomi gündemine ilişkin öne çıkan başlıkları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarında öne çıkan ifadel

Ekonomist Meriç Köyatası'ndan korkutan uyarı: 'Fırtına geliyor'

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü köşesinde, Köyatası’nın eleştirilerini ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ilişkin değerlendirmelerini aktardığı mektubuna yer verdi.

Dünyaca ünlü kriz kahininden korkutan uyarı: Bu sefer çok farklı

2008 küresel finans krizini öngören ve kriz kahini olarak anılan Prof. Dr. Nouriel Roubini, ABD ekonomisinin mevcut durumunu değerlendirerek gidişatın 2008 finansal krizden daha kötü olabileceğini söyledi.

ekonomik kriz Haberi

ekonomik kriz

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ekonomik krize karşı uyarıda bulunarak ekonomik fırtınaya hazır olun mesajını paylaşırken Elon Musk da ekonomiyle ilgili yaptığı bir değerlendirmede Fed'in gereğinden fazla faiz artımı yaptığını söyledi. Musk, Avrupa'nın enerji krizi nedeniyle bir durgunluk riskiyle karşı karşıya olmasına rağmen ABD'de işlerin daha iyi olduğunu ifade etti. Tesla'nın üretildiği Çin ile ilgili de değerlendirmede bulunan Musk, Çin'in de özellikle emlak sektörü olmak üzere 1 yıldır durgunluk yaşandığını ve ülkenin bir çeşit resesyon yaşadığını söyledi.

"Gemiyi fırtınaya hazırlamak gerekiyor"

Dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sırada yer alan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, çok daha zor günlerin yaklaştığını belirterek, 'ekonomik fırtına' uyarısında bulundu. Online alışveriş platformu Amazon'un kurucusu olan ve dünyanın en zengin ikinci iş insanı konumunda...