kira sözleşmesi örneği

kira sözleşmesi örneği

Borçlar Kanunu kapsamında kiracıların sorumlulukları yeniden belirlendi. Peki kiracının kirasını ödeyemediği durumlarda ev sahibi kiracısına kaç gün süre vermelidir?

Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam!

Taşınmaz kiraladıktan sonra hüsrana uğramamak için dikkatli olunması gerekiyor. Peki kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam...

Gayrimenkul kiralarken dikkat edilmesi gerekenler!

Taşınmaz kiraladıktan sonra hüsrana uğramamak için dikkatli olunması gereken konular neler? İşte kira sözleşmesi imzalamadan önce dikkat edilmesi gerekenler...

Kira sözleşmesi örneği 2020!

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşmaya göre tüm anlaşmazlıkların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hesaplanıyor? İşte Kira sözleşmesi örneği 2020...

Kirayı gününde ödemeyene ceza!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracı ilgilendiren çok önemli emsal bir karar verdi. Mahkeme, kira sözleşmesinde yer alan vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanmasına karar verdi.

Kirasını ödeyemeyen kiracıya ev sahibi kaç gün süre vermeli?

Kiracı ve ev sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alan kira ödenememesi halindeki durumlar internette cevap arayan sorular arasında yer alıyor. Peki kiracının kirasını ödeyemediği durumlarda ev sahibi kiracısına kaç gün süre vermelidir?

Satın aldığı evde kiracı olanlar dikkat!

Satın alacağınız evde kiracı oturuyorsa gerekli tüm araştırmaları yapmanız ve sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmeniz gerekiyor. Peki yasalar konu hakkında ne diyor?

Evinizi kiraya verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Evini kiraya verirken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. Bu konulara dikkat etmeniz tüm mağduriyetlerin önüne geçecek.

Kiracılar dikkat! Kiranızı bankaya yatırın!

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Arsa sahibinin müteahhide vermesi gereken daire müteahhide verilmemiş. Halen maliki olarak arsa sahibi görülüyormuş. Kiramı arsa sahibine mi müteahhite mi yatırmam gerekir' sorusunu yanıtladı.

Kira sözleşmesi hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşmayla taraflar arasında yaşanabilecek sorunlar engelleniyor. Peki kira sözleşmesi hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Kira sözleşmelerinin özel ve genel koşulları!

Kira sözleşmeleri “Genel Koşullar” ve “Özel Koşullar” olmak üzere ikiye ayrılıyor. İlgili mevzuata aykırı olmadığı sürece, bu koşullar geçerli oluyor.

Kira sözleşmesi nedir? Kira sözleşmesi nasıl hazırlanır?

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşmayla taraflar arasında yaşanabilecek sorunların önüne geçiliyor.

Kiracı evini başkasına devredebilir mi?

Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe neden olmadığı sürece ev sahibinin onayıyla kiralananı kısmen başkasına kiraya verilebiliyor veya kullanım hakkını başkasına devredebiliyor.

Kiracı kira sözleşmesini fesh ederse ne olur?

Kira sözleşmesini fesh eden kiracı için kolaylık sağlandı. Buna göre, kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulan kiracı, kira sözleşmesinden doğan borçlarından kurtulabiliyor. 

Kiracısını ihtiyaç nedeniyle çıkartana 3 yıl yasak!

Kiracının gereksinimden dolayı çıkartılmasından sonra kiralama yasağı getiriliyor. Buna göre, ev sahibi, evini üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamıyor.

2020 kira sözleşmesi örneği!

Bir gayrimenkulü kiralamadan önce kiracı ile mülk sahibi arasında yazılı anlaşma yapılıyor. Kira sözleşmesi ile taraflar arasında yaşanabilecek orunların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hazırlanıyor? İşte 2020 kira sözleşmesi örneği...

Kira sözleşmesi örneği 2020!

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşmaya göre tüm anlaşmazlıkların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hesaplanıyor? İşte Kira sözleşmesi örneği 2020...

2019 kira sözleşmesi örneği!

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşma kapsamında taraflar arasında oluşabilecek sorunların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hesaplanır? İşte 2019 kira sözleşmesi örneği...

Kira sözleşmesi yaparken dikkat!

Kira sözleşmesi örneği, her dönem kiracılar ve ev sahipleri tarafından araştırılıyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında çeşitli anlaşmazlıkların yaşanmaması için kira sözleşmesinin nasıl doldurulması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesi örneği 2019!

Gayrimenkul kiralamalarında tarafların anlaşma sağlaması durumunda mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. İşte kira sözleşmesi 2019 örneği...

Dükkan kira sözleşmesi örneği 2018!

Dükkan kiralamalarında taraflar arasında yapılan anlaşmaya istinaden bilgiler imzalanacak kira sözleşmesinde belirtiliyor. İşte dükkan kira sözleşmesi örneği 2018..

Kira sözleşmesi örneği 2018!

Kira sözleşmeleri, kiracı ile mal sahibi arasında imzalanıyor. Peki, kira sözleşmesinde hangi maddelere yer veriliyor? İşte kira sözleşmesi örneği 2018..

Kira sözleşmesi doldurulmuş örneği 2017!

Konut ve işyeri gibi gayrimenkullerin kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Peki, kira sözleşmesi nasıl yapılır? İşte kira sözleşmesi doldurulmuş örneği 2017..

Konut kira sözleşmesi örneği 2017!

Kira sözleşmesi, gayrimenkullerin kiraya verilmesi halinde imzalanıyor. Noter huzurunda da imzalanabilen kira sözleşmesinin taraflar arasında da imzalanması yeterli oluyor. İşte konut kira sözleşmesi örneği 2017..

İşyeri kira sözleşmesi örneği 2017!

Kira sözleşmesi, gayrimenkullerin kiraya verilmesi halinde taraflar arasında imzalanıyor. Bu sözleşme konut ve işyerleri için farklı şekilde düzenlenebiliyor. İşte işyeri kira sözleşmesi örneği 2017..

Kira sözleşmesi örneği 2017!

Mesken ve işyeri gibi taşınmaz malların sahibi veya vekili tarafından kullanımını bir başkasına bıraktığı sözleşme kira sözleşmesi oluyor. İşte kira sözleşmesi örneği 2017..

Kira sözleşmesi için vekaletname örneği!

Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olan kira sözleşmesi için vekaletname verilebiliyor. İşte kira sözleşmesi için vekaletname örneği..

İşyeri kira sözleşmesi örneği 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Peki, işyeri kiralamalarında sözleşme nasıl yapılır? İşte işyeri kira sözleşmesi örneği 2016..

kira sözleşmesi örneği

kira sözleşmesi örneği kira sözleşmesi örneği

Borçlar Kanunu'na göre kiracıların sorumlulukları yeniden düzenlendi. Kanun kapsamında kiracının ödemelerini zamanında yapması gerekiyor. Bu durumda mal sahibi ödemesini geciktiren kiracı için sözleşmeyi feshetme hakkına sahip.

30 günlük süre

Kiracı, kiralananın teslim edilmesiyle muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre vererek, bu sürede de ifa etmeme halinde, sözleşmeyi feshedeceğini ifade edebilir. Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gün oluyor. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapılmasıyla tarihi izleyen günden itibaren işleyebiliyor.

Yasalar kiracıyı koruyor

Kiracıyı koruyan yasalara göre ev sahibinin “Çık.” demesi yeterli olmuyor. Kiracının evden çıkması mal sahibinin yasalarda bulunan tahliye nedenlerinden bir gerekçe sunma şartı gerekiyor. Bir kira yılında iki haklı...