13 / 08 / 2022

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Kentsel dönüşüm kredisi şartları neler? Kentsel dönüşüm kredisini hangi bankalar veriyor? İşte tüm merak edilenler...Kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşlara kolaylık sağlaması amacıyla uygun faiz oranlarıyla kredi veriliyor.

Resmi Gazete'de yayınlanan 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında riskli alan ilan edilen bölgede yaşayan konutlarda yaşayan kat maliklerine ve kiracılara özel konut kredisi faizi sunuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projelerinde kamu harcamalarının azalması amacıyla çalışmalara hzı verildi. İlk etapta 5 sene içerisinde 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlanacak. Peki kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim? Kentsel dönüşüm kredisi ne zaman verilecek? Kentsel dönüşüm kredisi şartları neler? İşte kentsel dönüşüm kredisi...

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları 2021

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında binasını güçlendirmeyi isteyenlere 80 bin lira kredi veriliyor. Evini kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere de 200 bin liraya kadar uygun faizlerle kredi veriliyor. Birden çok evi olanlar için 625 bin lira kredi limiti 1 milyon liraya yükseltildi.

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar 2021

1- Akbank T.A.Ş.
2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
3- Alternatif Bank A.Ş.
4- Denizbank A.Ş.
5- QNB Finansbank A.Ş.
6- Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
7- Türkiye Halk Bankası A.Ş.
8- ING Bank A.Ş.
9- Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
10- Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
11- Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
12- Türkiye İş Bankası A.Ş.
13- Şekerbank T.A.Ş.
14- Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O
15- Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş.
16- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

''Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?'' sorusunun yanıtı belli oldu. Tahliye zamanının ardından bir yılda bankaya başvuru yapılıyor. Karar ile Bakanlık tarafından onaylanan faiz destekli kredilerin kullama zamanı Bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısı tarihinden itibaren bir yıl olarak duyuruldu.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim?

Kentsel dönüşüm kredisi şartları 2021

- 6306 sayılı kanunun 6. maddesinin 3. fıkrasına göre bir evini kendi fırsatıyla yenilemek veya yeniden inşa etmek isteyenler için kentsel dönüşüm kredisi veriliyor.
- Kredinizi sadece TL cinsinden kullanabilirsiniz.
Yalnızca tapuda konut tipi “mesken” olarak görünen yerler için gerçek kişiler tarafından kullanılabilir.
- Yenilenecek veya yeniden inşa edilecek evinizin ipoteği yeterlidir. Genel olarak kefil koşulu aranmamakla birlikte bankamız gerekli gördüğü durumlarda kefil istenebiliyor.

Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları 2021!

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com