Tiny house kiralama 2021!

Tiny house kiralama 2021!

Küçük ev akımı ABD'den sonra Türkiye'de de yaygınlaştı. Peki tiny house kiralama 2021 fiyatları ne kadar? İşte tüm merak edilenler...


Küçük ev akımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. 2008 yılında  küresel ekonomik krizi döneminde insanların alternatif konut arayışlarının ardından batı ülkelerinde de gelişen mikro evler yeni bir sektör haline geldi. Küçük bir evde yaşam haricinde bir sosyal hareketlenme olduğu bilinen akım, minimalizm ve özgür yaşam felsefesiyle buluşuyor.

Tiny house, Türkçe'de 'Küçük ev akımı' ve 'Mikro evler' olarak biliniyor. Peki tiny house nedir? Nasıl yapılır? İşte tiny house satılık fiyatları 2021...

Her geçen gün yaygınlaşan bu akımdaki evler, insanların maddi durumlarına ve kişisel zevklerine göre tasarlanan çeşitli tasarımlarıyla yapılıyor. Tiny houseların en dikkat çekici özelliklerinden biri de taşınabilir olmaları. Bu özelliği ile öne çıkan mikro evler, belli bir yere bağlı kalmadan, istenilen yerde evinizde keyif yapma imkanı sağlanıyor. İstenildiği durumda karavanla çekilebilecek şekilde mobil olabileceği gibi sabit tutuluyor.

Tüketim çılgınlığının önüne geçmesi planlanan mikro evlerde, oturma alanı, yatak odası, mutfak ve banyo gibi ana odalar, alandan maksimum tasarruf edilebilecek şekilde dizayn ediliyor. Yaşam biçimi olarak bilinen tiny houselarda daha minimal, şehirden uzak ve doğaya yakın bir yaşam sağlanıyor. Sürdürülebilir yaşam, minimalizm ve geri dönüşüm gibi artılara sahip olan tiny houselar çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon, depolama alanı, koltuk, yatak, banyo gibi temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlandı.

Tiny house kiralama 2021!

Tiny house yapımı

Tiny house evlerinin yapımı oldukça basit. Tiny house projesi için uygun bir köşe bulunması, çizimler üzerinden malzemlerin boyutları belirleniyor ve montajına başlanıyor. Taşınabilir tiny houselar için ağırlık şartı var. Bu sebeple bu projeler için hafif malzemeler yer alıyor. Aynı zamanda  tiny house felsefesi çevre dostluğu ve sürdürülebilir yaşam felsefesinden beslendiği için doğal, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılıyor. Ahşap malzemelerde özellikle tercih ediliyor.

Tiny House maliyeti hesaplama

Mikro evlerin inşaat maliyeti, inşaat ruhsatı, zemin etüdü, vergiler ve resmi harç bedelleri gibi harcamalardan kaçınmak isteyenler için uygun olduğu ifade ediliyor. Amerika'da ve Yeni Zelanda'da görülen küçük ev örneklerinin ağırlığı 10 bin 500 kilogramı bulabiliyor. Türkiye'de ruhsat alabilmek için ürün en fazla 3 bin 500 kilogram oluyor. Buna göre, mobil evlerin büyüklüğü en fazla 3 bin 500 kilogram olacak.

Küçük evlerin maliyeti nakliye + işçilik + kar+ devlet alacağı ile hesaplanıyor.

Tiny house satılık fiyatları 2021

İster yapılan ister satın alınabilen tiny houseları tıpkı normal bir ev gibi emlakçılardan satın alabilirsiniz. Emlakçılarla anlaşarak, evleri ziyaret edebilirsiniz ve gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Tiny house satılık fiyatları 128 bin 750 TL ile 380 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Her geçen gün daha çok seçilen Tiny House fiyatları oldukça uygundur. Hem kullanım açısından hem de görünüm açısından beğeni toplayan bu ev yazlık olarak da tercih ediliyor.

Tiny house kiralama 2021!

Tiny House'un avantajları neler?

-Yapımı için daha az malzeme harcanır.

-Fiyatları normal bir konuta göre çok daha ucuz.

-Ev ufak olduğu için gerçekten ihtiyacınız olan, hayatınıza değer katan eşyalarla yaşamaya başlarsınız. Gereksiz eşyalar hayatınızdan çıkar.

-Mobil Tiny House ile istenilen yere mevsimlik, aylık şekilde yerleşilebilir. 

-Herkesle içiçe bir yaşamdan uzak, doğayla bütünleşmiş bir yaşam sunar. 

-Tiny House'lar depreme daha dayanıklılar. 

Tiny House'un dezavantajları neler?

-Altyapı elektrik,ısınma,atık su gibi sistemleri kurmak pek kolay değil. 

-Tiny House herkese göre değil. Çok eşyanız varsa, atmaya kıyamıyorsanız kesinlikle bir hevesle girişilmemesi gereken bir yaşam.

-Eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden, doğanın içindeyken uzakta kalınabilir. Çok tenha bir alanda yalnızsanız güvenlik sorunu da yaşanabilir. 

-Kışın ısıtma sorunu ortaya çıkabilir. 

Tiny house kiralama 2021!

Tiny house depreme dayanıklı mı?

Tiny houselar sağlamlığı ve boyutuyla depreme karşı dayanıklı olarak yapılıyor. Bu evler yerden temelli şekilde değil, bir kaç milim yukarıda olarak şekilde inşa ediliyor ve evlerin altında tutuca paneller mevcut.

Tiny house için nelere dikkat edilir?

Tiny houseları satın alırken ya da satarken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bazı küçük evler günübirlik olarak inşa ediliyor ve tuvalet ve lavabo kısımları bulunmuyor. Bu neden Tiny House seçerken bu konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Tiny House'lara Türkiye'den de ilgi var! 

Mutluluk verici mikro ev akımı!