Yılmaz Özdil'in villasındaki kaçak kısımlar yıkılıyor!

Yılmaz Özdil'in villasındaki kaçak kısımlar yıkılıyor!Bodrum'da yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı, imara uygun olmayan yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye ulaşan villanın kaçak eklentileri yıkılıyor.


Bodrum'un Bitez Mahallesi'nde, yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil, 2 Mayıs 2017'de bir firmadan 4,6 milyon liraya villa satın aldı. İddiaya göre yapı, yürürlükteki imar planında 'ticaret alanı' sınırları içinde kalıyordu. Bodrum Belediyesi tarafından yapı için Hülya Özdil adına 'ofis ve iş yeri-iki bağımsız bölüm- 142.5 metrekare' olmak üzere yapı ruhsatı verildi. Belediye, bir süre sonra da yapı kullanım izin belgesi verdi. İmar planlarında ticari alan vasfında olan yapıyı, Özdil ailesi, villaya çevirdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre; ruhsatı, tek katlı iki yanındaki ofis ünitesi için gerçekleşen 142,5 metrekare iskanlı yapıya, depo, jeneratör odası, bodrum kat ilavesi yapıldığı ortaya çıktı. 310 metrekareye çıkarılan villa için Özdil ailesi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları kapsayan 'İmar Barışı'na başvuruda bulundu. Ancak 'İmar Barışı'nın ardından kaçak yapılaşmaya devam edildiği, 2018 yılında kaçak olarak 45 metrekarelik teras ve müştemilat yapıldığı tespit edildi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, her 2 yerin 'İmar Barışı' sonrası yapıldığını, bölgenin uydu fotoğraflarıyla belirlendi. Bu gelişmeler sonrasında villada bulunan imara uygun olmayan alanlar belirlenerek inceleme başlatıldı.

İncelemenin tamamlanmasından sonra dosya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Ayrıca villa, Bodrum Belediyesi tarafından mühürlendi. Mühürde, şu ifadeler kullanıldı: ''Bu inşaat ruhsat ve eklerine aykırı olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesine istinaden mühürlenerek durdurulmuştur.''

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce villada bulunan kaçak eklentilerin yıkılması için yazılan talimat, Bodrum Belediyesi'ne gönderildi. Belediye de söz konusu kaçak eklentilerin 13 Mayıs'a kadar yıkılması için Özdil ailesine tebligat gönderdi. Ancak tebligata rağmen aileden kimse villaya gelmedi, herhangi bir yıkım işlemi de tamamlanamadı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, incelemelerin ardından Yılmaz Özdil'in komşularının villalarından bazılarının yapı kayıt belgelerini iptal etti. Bu nedenle belediye ekipleri, bu villaları da mühürledi. Ekipler, villalarda inceleme ve ölçüm yapıp, fotoğraf çekti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Özdil ailesi yıkım hakkında herhangi bir çalışma bulunmaması amacıyla Bodrum Belediyesi Fen İşleri ile Zabıta Müdürlükleri ekipleri villaya geldi. Ekipler çalışmalarına devam ederken Özdil'in avukatının itirazı üzerine Muğla 1'inci İdare Mahkemesi tarafından 1 aylık yürütmeyi durdurma kararı verildi. Yıkım çalışmaları yarım kaldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sonrasında Bodrum Belediyesi, yıkımın durdurulması yönünde karar veren Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'ne başvuru yapıldı. Yıkım kararının yerinde olmasıyla ilgili savunma verdi. Savunmada, "Uydu fotoğrafları, Çevre Müdürlüğü ve Belediye imar ekiplerimizin yerinde tespitleri sonrasında yıkım kararı aldık" ifadeleri kullanıldı.

Muğla 1'inci İdare Mahkemesi, villanın kaçak bölümlerinin yıkılmasıyla Özdil ailesinin talebi olan yürütmeyi durdurma kararına gerek olmadığını kararlaştırıldı. Mahkeme ayrıca, Özdil ailesinin yapı kayıt belgesinin iptaliyle ilgili yürütmeyi durdurma talebini onaylamadı.

380 BİN LİRA CEZA

Bodrum Belediye encümeninin, villanın kaçak bölümleri için yıkım kararının verilmesiyle İmar Kanunu'nun 42'nci maddesi kapsamında Hülya Özdil'e 380 bin lira idari para cezası kesildi.

EVDEKİ EŞYALAR BOŞALTILDI

Villanın kaçak bölümlerinde yaşanan eşyalar, 29 Mayıs Cuma günü ailenin anlaştığı işçiler tarafından taşındı. Baza, yatak, döşek, sandalye takımı, masa takımı, giysi dolabı, bilgisayar masası, vantilatör gibi birçok ev eşyası kamyonete yüklenip kaldırıldı. Özdil ailesinin villanın kaçak bölümlerinin yıkım işlemini gerçekleştirmek amacıyla anlaşma yaptığı işçiler ise ertesi sabah villaya geldi. Baret, maske ve elpen takan işçiler, daha sonra hilti, kazma, balyoz, çekiç, levye ve kürek ile villaya girdi. Yıkım çalışmaları 4'üncü günde devam etti.

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü gözetiminde işçiler, bugün, villanın terası yıkılıyor. Şu ana kadar 2.5 ton moloz yığını oluşması, kaçak eklentilerin boyutunu ortaya çıkardı.