2b arazilerin satışı

2b arazilerin satışı

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey,2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabını 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı...

2B ve hazine arazilerinin satışında yaşanan sorunlar TBMM'de!

Tarım girdi fiyatları, 2B ve hazine arazilerinin satışları ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarından dolayı çiftçilerin yaşadıkları sorunların çözümü TBMM gündemine taşındı. MHP'li Osmanağaoğlu, konu ile ilgili soru önergesi hazırladı. 

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kanun 2018!

Atatürk Orman Çiftçliği'nin devri, İskan Kanunu, Yeni Konut Yapımı, 2B arazi ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin düzenlemelerin yapıldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kanun yürürlüğe girdi.

2b arazi satışında istenen belgeler!

2b arazilerin satışı için, satın alma süresi içerisinde ilgili idarelere başvuru yapılması gerekiyor. İşte, 2b arazi satışında istenen belgeler!

2b arazi kredisi nedir?

"2b", 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan kısaltma olarak karşımıza çıkıyor. 2b arazilerin satışı gerçekleşebiliyor. Bu araziler için devlet desteği bulunuyor. 2b arazi kredisi nedir?

2b arazilerin satış süreci nasıl işler?

2b araziler; orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış alanlar olarak ifade ediliyor. Peki, 2b arazilerin satış süreci nasıl işler?

2B arazilerin satışına ocak ayında başlanacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerin kıymet takdirlerini yaptıklarını, ocak ayında da satışına başlayacaklarını ifade etti...

Datça'daki arazilerin satışı durduruldu! 

Datça’nın en kıymetli yerlerinde yer alan 4 arazi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilmesine ilişkin, yargı devir işleminin yürütmesinin durdurulması kararı aldı...

Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son 5 gün!

2B taşınmazları ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışı uygulamasından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için başvuru ve ödeme süresini 16 Aralık'a kadar uzatıldı. Başvurular için son 5 gün...

İGDAŞ, İBB'nin 4 arazisini 425.4 milyon TL'ye aldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul'un 5 ayrı noktasında arazilerin satışı için gerçekleştirdiği ihalede, 4 araziyi İBB iştiraki İGDAŞ satın aldı. Satıştan belediyenin kasasına toplam 425 milyon 360 bin lira girecek...

2B arazileri için başvuru süresi 16 Aralık 2019'a uzatıldı!

2018 yılının Kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışı için başvuru hakkından yararlanamayanlar için yeni fırsat sunuluyor. 2B arazileri için başvuru süresi 19 Aralık 2019'a kadar uzatıldı.

2 soruda 2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabı!

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey,2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabını 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı...

2B arazilerinin satışından 11 milyar toplandı!

Satışı yapılan 2B arazilerinden 11 milyar TL gelir elde edildi. Bunun 7.8 milyar liralık kısmı tahsil edilirken, geri kalanı taksitlerle ödeniyor.

Yeniköy’de arsa satışı tartışması!

Bursa Orhangazi’nin gündemini tam 1 yıldır meşgul eden Yeniköy’deki satılması planlanan arsalar ile ilgili süreç devam ediyor. Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Hasan Bozbey, bugünkü yazısında ''Yeniköy'deki arazilerin satışı'' ile ilgili süreci anlattı.

Menteşe'deki arazilerin kiralanması ve satışı TBMM'de!

Muğla'nın Menteşe ilçesi Şenyayla Mahallesi'nde köylülerin kullanageldikleri ve 2006 yılında Hazine adına kaydedilen taşınmazların kira bedellerinin tespiti, köylüye iadesi veya satışı TBMM gündemine taşındı. CHP'li Girgin, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

Orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin satışı mecliste!

Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin satışı TBMM gündemine taşındı. CHP'li Bakan, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

11 milyar TL'lik 2B arazisi satıldı!

2019 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2B arazilerinin satışı kapsamında 748 bin hak sahibinin tapularını aldıklarını söyledi.

Bilecik'te 2B arazi satışı hatırlatması!

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, 2/B taşınmazlarının satışında süre uzatımı yapıldığını ve son günün 30 kasım 2018 olarak belirlendiğini ifade etti.

2B ve Hazine'ye ait arazilerin satışı 20 milyar lira getirecek!

Hükümet, 2B taşınmazları ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin kiralanması, satışına ilişkin barışla yaklaşık 20 milyar liralık gelir gelmesi hedefleniyor. 

Adana Ceyhan'daki tarım arazileri mecliste konu oldu!

Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Çukurova Tarım İşletmeleri Müdürlüğü uhdesindeki bazı arazilerin satışı TBMM gündemine taşındı..

2b arazilerin satışı

2b arazilerin satışı 2b arazilerin satışı

2B olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunu 2. maddenin B bendinde belirtilen arazilerin satışının nasıl vergilendirileceği konusunda tereddüt yaşanmış, verilen 28.07.2013 tarih 798 sayılı özelge ile konu genel olarak açıklığa kavuşturulmuştur.

Bu yazıda 2/b arazilerinin tapuya adlarına tescil edilmeden ve tescil edildikten sonra satışı halinde değer artış kazancının nasıl hesaplanacağı 2 soruda anlatılacaktır.

1. Önceki yıllarda zilyetlik devir sözleşmesi ile satın alınan ve bu arazi üzerindeki zilyetlik hakkının kadastro tutanağı ile tespit edilenlerin söz konusu arazi üzerindeki hakkının tapuya tescil edilmeden satılması halinde değer artış kazancı meydana gelir mi?

Medeni Kanunumuzun 705.mad.taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasının tescille olduğu malikin tasarruf işlemini yapabilmesinin mülkiyetin tapu kütüğüne tescil edilmiş olmasına bağlı olduğuna hükmetmiştir.

Ancak 213 sayılı V.U.K nun 3.mad.B bendinde vergilendirmede vergiyi doğuran olayın ve bu olaya...